اصلاح نژاد حشرات (Insect breeding)
رستم عبداللهی |
۲۸ بهمن ۱۳۹۶

با وجودی که ممکن است فکر خوردن حشرات برای برخی از شما چندش­آور باشد اما باید قبول کنیم که در حال حاضر بیش از دومیلیون انسان در کره زمین از حشرات تغذیه می­کنند. به اعتقاد بعضی ها حشرات غذای نسل آینده خواهند بود! شاید برای شما هم برای اولین بار باشد که شنیده باشید کمپانی Hendrix Genetics اقدام به راه اندازی برنامه­های اصلاح نژاد حشرات به عنوان یک تبدیل کننده با راندمان بالا مواد آلی به بیوماس کرده است و حشرات را به عنوان یک منبع بالاقوه غذای با کیفیت نام برده ­است.

از دیرباز از حشراتی مانند زنبور عسل ، کرم ابریشم، ملخ، جیرجیرک و … به عنوان منابع خوراکی، الیاف و غیره استفاده شده است. به عنوان مثال در گذشته در کشور مالی کودکان در برخی از روستاها از ملخ ها به عنوان چاشنی غذا استفاده می­کردند اما از سال ۲۰۱۰ به بعد، با رواج استفاده از آفت کش­ها برای حداکثر بهره­وری در زمینهای زیر کشت کتان و متعاقباً کاهش جمعیت ملخ­ها و ترس کودکان از مسمومیت با بقایای آفت کشهای موجود در بدن ملخ­ها، به دلیل سوئ تغذیه به ویژه کمبود مواد پروتئینی شیوع بیماری کواشیورکور در آنها افزایش پیدا کرده است.

در حال حاضر کمپانی Protix به همراه کمپانی Hendrix Genetics اقدام به اصلاح نژاد حشره ای به نام  Black Soldier Fly کرداند و برای این منظور ۴۵ میلیون یورو بودجه تخصیص داده شده است. از این حشروه به عنوان خوراک آبزیان، خوراک دام و غذای انسان استفاده می­گردد. طول عمر این حشره ۵ تا ۷ روز است.حشرات بالغ به غیر از آب هیچ چیزی نمیخورند و به انسان هم نزدیک نمی شوند و نه نیش می زنند و نه زخم. ناقل هیچ بیماری خاصی هم نیستند. یک حشره بالغ بین ۶۰۰ تا ۸۰۰ تخم در هر بار میگذارد و تقریباً بعد از ۴ روز به لارو تبدیل می­شوند و لاروها بعد از حدود ۳ هفته به مرحله شفیرگی میرسند. لاروهای این حشره به عنوان یک ماده غذایی سرشار از پروتیئن و مواد معدنی برای مصارف انسانی استفاده می­گردد. لارو این حشروه حاوی ۴۲ % درصد پروتیئن، ۲۸% چربی و غنی از کلسیم و بسیاری از مواد معدنی و ویتامینی است. مزه لاروها بسیار خاص بوده و وقتی پخته می شوند بویی شبیه سیب زمینی آب پز می دهند.

شکل ۱٫ Black Soldier Fly

مقاله­ای مروری اخیراً در این زمینه در ژورنال food منتشر شده است با عنوان Review of Black Soldier Fly as Animal Feed and Human Food که به طور مفصل به مزیت های بالاقوه محصولات و قابلیت های این حشره در تبدیل ضایعات خوراکی و کود به خوراک دام و غدای انسان اشاره کرده است.

با توجه به بحث­هایی که امروزه در ارتباط با رقابت انسان و دام برای مواد خوراکی می شود و پیش بینی افزایش اندازه جمعیت به ۹ میلیارد تا سال ۲۰۵۰ و نیاز به افزایش دوبرابری تولید غذا، به نظر میرسد در آینده استفاده از حشرات به عنوان مواد خوراکی سرشار از مواد پروتیئنی به میان خواهد آمد. حامیان مصرف گوشت حشرات می گویند یک گاو برای تولید یک کیلوگرم گوشت باید ۸ کیلوگرم خوراک مصرف کند و تنها ۴۰% لاشه آن قابل مصرف است اما یک جیرجیرک برای تولید یک کیلوگرم گوشت تنها ۱٫۷ کیلوگرم خوراک مصرف می­کند و ۸۰درصد آن نیز قابل مصرف است. حشرات نسبت به گاو و خوک مقدار کمتری گازهای گلخانه­ای و آمونیاک دفع می­کنند و به فضای کمتری نیز برای پرورش نیاز دارند. از طرف دیگر حشرات میتوانند از ضایعات انسانی و دامی تغذیه کنند و در نتیجه آلودگی­های زیست­محیطی را کاهش دهند و در نهایت ریسک اینکه یک حشره بیماری های عفونی زئونوز (zoonotic infections) را انتقال دهد خیلی کمتر از ریسک انتقال بیماری از طریق خوک، طیور و گاو مانند بیماری آنفولانزا است. با این حال، ممنوعیت خوردن حشرات در برخی از ادیان و فرهنگ ها وجود دارد و در برخی از کشورها منع های قانونی به دلیل اینکه حشرات از ضایعات تغذیه می کنند وجود دارد و اخیراً اتحادیه اروپا اجازه استفاده از حشرات برای تغذیه آبزیان را صادر کرده است. برای اطلاعات بیشتر به منابع زیر رجوع کنید.

https://www.nature.com/scitable/blog/labcoat-life/why_should_we_eat_insects

Wang, Y. S., & Shelomi, M. (2017). Review of Black Soldier Fly (Hermetia illucens) as Animal Feed and Human Food. Foods۶(۱۰), ۹۱٫

Holt, V.M. Why Not Eat Insects? Field & Tuer, Leadenhall Press: London, UK, 1885; p. 99.

Food and Agriculture Organization of the United Nations (2013) Edible insects: Future prospects for food and feed securityhttp://www.fao.org/docrep/018/i3253e/i3253e00.htm

 
avatar
7 Comment threads
7 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
8 Comment authors
hamedوطنخواهنوید گلشنemamiمهدی بهلولی Recent comment authors
جدیدترین قدیمی ترین بیشترین رای
محمد قادرزاده
محمد قادرزاده

سلام با توجه به اینکه شرکت هندریکس ژنتیک که یک هلدینگ تخصصی و بزرگ در زمینه اصلاح نژاد اکثر گونه هاست، احتمالا جوامع و مشتریان این نوع رژیم غذایی رو هم پیش بینی کرده باشه! البته با توجه به مسئله جهانی بحران آب در دنیا و تغییرات جوی زمین و کمبود مواد غذایی بحث افزایش گرایش جهانی به حشره خواری تا حدودی قابل توجه هست، اما با توجه به شرایط فرهنگی و هنجاری جامعه ایرانی شاید علاقه و گرایش به گیاهخواری اولویت بیشتری نسبت به مصرف حشرات به عنوان غذا داشته باشد، شاید هم بشه این سئوال رو مطرح کرد… بیشتر

صادق محمدیان
صادق محمدیان

سلام
بحث واقعا جالب و زیبائی بود. چطوریه کشور های اروپائی و آمریکایی که طرفدار حقوق حیوانی هستند دست به چنین کاری زدند؟

مهدی بهلولی
مهدی بهلولی

سلام و وقت بخیر کشورهای غربی هیچ وقت حقوق حیوانات را رعایت نکرده اند که در این مسائل هم بخواهند رعایت کنند. در ظاهر بله حیوانات رو حتی به انسان بزرگسال نیز ارجح می دونن، اما با نگاهی اجمالی به فعالیت های کمپانی های مختلف من جمله اصلاح نژادی در کلیه ی زمینه ها (گوشت و … از حیوانات اهلی تا تهیه لباس گران قیمت از پوست راسو و …) تا رفتارهایی که شهروندانشون با حیوانات (عقیم کردن حیوانات خانگی، جشن های مربوط به گاوبازی و ….) برای سرگرمی خودشان انجام میدهند، همه نشان از نقض حقوق حیوانات است. اما… بیشتر

emami
emami

با سلام
در قدم اول استفاده از حشرات برای حیوانات هست احتمالا در آینده جایگزین مکمل های پروتینی نظیر لیزین و .. خواهند شد در طبیعت هم اگر نگاه کنین مرغ ها حشرات را می خورن . دوستمان که فرمودن حقوق حیوانات من متوجه نشدم. به نظر من حقوق حیوانات چه اروپا چه در آمریکا رعایت نمی شود وقتی خروسها در نژادهای تخمگذار کشته می شوند و … حشرات جای خود دارد. در جواب آقای دکتر عبداللهی عرض کنم که شرکت تولید حشرات وجود دارد فقط الان متخصص ژنتیک برا شرکت می گیرن .

نوید گلشن
نوید گلشن

سلام علیکم
خسته نباشید

باتوجه به این که گونه مگس سرباز سیاه مصرف غذایی به عنوان تغذیه طیور و ماهی داره، آیا قابلیت دسترسی به این گونه (جهت شروع تولید) در داخل کشور ما وجود داره؟

وطنخواه
وطنخواه

سلام خسته نباشید آقای دکتر با مطالب به روزتان
چند سوال
اصلاح نژاد حشرات از همان اصول اصلاح نژاد دام و طیور تبعیت میکند؟
چه صفاتی ارزش اقتصادی در حشرات دارند و نحوه توارث آنها چگونه است؟
داده برداری در حشرات باید با دستگاههای خاص صورت گیرد یا اپراتور انسانی هم میتواند؟
در کشور ما کدام یک از همکاران در این زمینه کار کرده اند؟
اگر مقاله های بیشتری در مورد نحوه پرورش و نوع غذای مصرفی حشرات دارید لطفا به اشتراک بگذارید

hamed
hamed

سلام میخام این حشره رو پرورش بدم از کجا میتونم لارو یا شفیره تهیه کنم لطفا راهنمایی کنید ممنون

hamed
hamed

سلام میخام این حشره رو پرورش بدم از کجا میتونم لارو یا شفیره تهیه کنم لطفا راهنمایی کنید ممنون

hamedmoezzi2121@gmail.com