تعاریف Breeding Goal, Breeding Objective & Selection Index
رستم عبداللهی |
۲۷ دی ۱۳۹۶

در مقاله زیر به طور مختصر تعاریف اهداف بلند مدت، کوتاه مدت اصلاح نژاد و شاخص انتخاب توسط دو نفر از همکاران  (آقای مهندس بهروز نظری و مهندس رستم پهلوان) مشغول در مرکز اصلاح نژاد کشور آورده شده است. امیدوارم از خواندن آن لذت ببرید.

عباراتی مانند Breeding Goals، Breeding Objectives و Selection Indices از مفاهیم مهم در اصلاح نژاد هستند و ممکن است به اشتباه در علوم اصلاح نژادی به جای هم استفاده شوند. لذا در اینجا ما سعی می­کنیم مفهوم هر یک از آنها را به اختصار شرح دهیم.

Goal: یک مفهوم عام دارد و به دستاوردهای بالقوه یا به عبارتی اهداف بلند مدت و بزرگ در آینده (= اهداف کلان) اطلاق می­شود. به عنوان مثال در تلاشیم بزرگ ترین تولید کننده شیر یا کره یا گوشت یا تخم مرغ در منطقه باشیم. اینها مثال­هایی از Goals Breeding هستند و به طور خاص گفته نمی­شود چطور و، چه زمانی می­خواهیم به این اهداف برسیم. Goal در حقیقت نشاندهنده هدف گذاری بلند مدت و به برنامه ریز در تعریف جهت گیری در آینده کمک می کند.

Objective: اهداف عینی یا کوتاه مدت، یا به عبارتی گام های مشخصی برای رسیدن به اهداف بلند مدت و دستاوردهای بالقوه می باشد (= اهداف خرد).  Objective معمولاً واقع بینانه تر و قابل دسترسی بوده و دارای برنامه زمانی و قابل سنجش و اندازه گیری می باشند. به عنوان مثال، افزایش ده درصدی تولید شیر سالانه. به طور کلی برنامه­ریزها از Objectives برای اندازه گیری موفقیت و پیشرفت در مسیر اهداف بلند مدت (Goal) استفاده می کنند. بنابراین Objective به مجموعه اقدامات و مراحل در جهت تحقق اهداف بلندمدت (یا Goal) گفته می شود. پس در Objective بحث تاکتیک مطرح است. به عبارتی “هدف” جهت و مقصد را مشخص میکند، اما نقشه راه با انجام یک سری از  Objectiveها مشخص میشود.

متن کامل را از طریق لینک زیر دانلود کنید:

breeding_Goals

 
avatar
1 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
رستم عبداللهیدانشجو Recent comment authors
جدیدترین قدیمی ترین بیشترین رای
دانشجو
دانشجو

بسیار عالی. ممنون از ارئه این مطالب مهم اصلاح نژادی